سلامتي و پزشكي سلامتي و پزشكي .

سلامتي و پزشكي

بيماري شقاق مقعدي يا فيشر چيست؟

شقاق يا فيشر از جمله بيماري‌هاي مقعدي است كه كمتر به گوش مردم عادي رسيده است و متأسفانه اطلاعات درست كمي درباره اين بيماري ميان مردم در حال مبادله بوده و در اغلب موارد با بيماري هموروئيد يكسان تصور مي‌شود.

اگر به ترك‌هاي پوستي ايجاد شده در فصل‌هاي سرد سال در اطراف لب كه معمولاً براي بسياري افراد ملموس و قابل تجربه است، دقت نماييد به راحتي متوجه مفهوم اين بيماري خواهيد شد. اين ترك و آسيب بافتي كه به شكل يك شكاف و از هم گسيختگي بافتي در ناحيه ديواره مقعد بروز مي‌كند شقاق مقعدي يا فيشر نام داشته و فوق العاده دردناك و آزار دهنده است.

به صورتي كه مي‌تواند اجابت مزاج و زندگي عادي روزمره فرد را دچار اختلال كرده و حتي باعث خودداري فرد از عمل دفع به خاطر تحمل درد زياد در ناحيه شود كه البته نتيجه عكس داشته و با هر بار تاخير در عمل دفع فشار وارد بر ناحيه به دليل خشك و سفت شدن مدفوع بيشتر خواهد شد.

علت شقاق مقعدي يا فيشر چيست؟

اگرچه هنوز علت دقيق و واضخي براي ابتلا به بيماري شقاق مقعدي يافت نشده است ولي به نظر مي‌رسد معمولاً اعمال فشار بيش از اندازه در زمان دفع مدفوع باعث كشيدگي ديواره مقعد و ايجاد ترك بافتي در آن خواهد شد. اين فشار در اكثر مواقع در هنگام ابتلا به اسهال و يا يبوست شديد و مكرر بروز مي‌كند.

با اين حال اين بيماري گاهي با انواع بيماري‌هاي زمينه‌اي دريچه مقعد و كف لگن مانند گرفتگي يا اسپاسم عضلاني دريچه مقعد كه با درجاتي از فشار خود به خودي در ناحيه همراه است، بروز خواهد كرد. بنابراين تصميم‌گيري درباره درمان مؤثر اين بيماري مستلزم آگاهي از علت دقيق ايجاد بيماري فيشر يا شقاق مقعدي در فرد بوده و بدون انجام بررسي‌هاي لازم تشخيصي نمي‌توان به درستي در جهت درمان فرد اقدام نمود.

منبع: از بيماري شقاق مقعدي يا فيشر چه مي‌دانيد؟


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ تير ۱۳۹۷ساعت: ۰۲:۱۱:۴۰ توسط:Author2017 موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :