سلامتي و پزشكي سلامتي و پزشكي .

سلامتي و پزشكي

بيماري بواسير يا هموروئيد چيست؟

بيماري هموروئيد به شكل پر خوني و تورم عروقي انتهايي ناحيه مقعد و ديواره اطراف آن بروز كرده كه با نازك شدن ديواره عروق ظريف در محل شكننده يا دردناك خواهد شد. در واقع بيماري بواسير يك بيماري با شيوع فراوان در افرادي است كه متوجه علايم وجود بيماري در خود نشده و يا در صورت بروز نشانه‌هايي نير به آن توجه نكرده و بيماري را به حال خود رها نموده‌اند.

اين بيماري به دليل درگير شدن يكي از نواحي خصوصي بدن انسان‌ها به راحتي قابل پنهان كاري بوده و همانند بسياري از بيماري‌هاي ساير ارگان و اندام‌ها در معرض ديد عموم و آگاهي اطرافيان قرار نخواهد گرفت. به همين سبب افراد مدت زمان بيشتري با مشكل خود كنار خواهند آمد و به دليل مخفي ماندن ضايعات ايجاد شده در ناحيه‌ي مقعد، به راحتي بيماري خود را از اطرافيان پنهان مي‌كنند و حتي گاهي به دليل داشتن اطلاعات غلط آن را بيماري تلقي نكرده و علايم ايجاد شده را به حال خود و با خيال بهبودي خود به خود آن رها مي‌كنند.

علل بيماري بواسير يا هموروئيد چيست؟

ابتلا به يبوست به دليل عدم مصرف مايعات كافي و مواد غذايي حاوي فيبر در طولاني مدت يكي از مهمترين علل ابتلا به انواع بيماري هموروئيد است. دفع مدفوع سخت و سفت همراه با اعمال فشار بيش از حد و زور به ناحيه مقعد مي‌تواند باعث تورم عروق اين قسمت از بدن و بروز بيماري هموروئيد در فرد شود.

هر چند كارهاي سنگين روزمره مانند برخي شغل‌هاي نيازمند قدرت بدني بالا، بلند كردن اجسام سنگين، نشستن يا ايستادن طولاني و بدون وقفه، اضافه وزن، روابط جنسي مقعدي و ورزش‌هاي غير اصولي نيز در ايجاد آن بي‌تأثير نبوده و مي‌تواند از جمله علل ديگر ايجاد اين مشكل شايع باشد.

معمولاً زنان به دليل بارداري و تغييرات هورموني اين دوران و تحمل وزن جنين بيشتر از ساير افراد در معرض خطر ابتلا به مشكل هموروئيد هستند. زنان باردار در اين دوران خاص داراي محدوديتهاي درماني نيز بوده و نيازمند مشاوره دقيق براي پيشگيري و كنترل اين مشكل هستند.

منبع: http://bichashk.com/blog/hemorrhoid/


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ تير ۱۳۹۷ساعت: ۰۲:۱۰:۵۳ توسط:Author2017 موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :